Бесіда "Види образотворчого мистецтва". Малювання композиції "Серед поля мак розцвів"
Мета. Провести бесіду про вади образотворчого мистецтва; поглиблювати набуті знання з основ народознавства, розвивати в дітей уміння правильно підбирати для роботи кольори, заповнювати зображенням усю площину аркуша паперу (виконання великого зображення), розміщувати предмети на аркуші з урахуванням взаємо-розташування за принципом ближче-нижче, далі-вище, далі-менше; формувати естетичне почуття, виховувати акуратність під час роботи з фарбами, активізувати творчу ініціативу учнів.
Обладнання. Таблиці, малюнки (зразки дитячих робіт), репродукції картин (за вибором учителя), ілюстрації із зображенням маку.
3. Перегляд демонстраційного матеріалу (з коментарем учителя).
III. Повідомлення теми і завдань уроку.
1. Відгадування загадок.
Стебельце -- шорстка драбинка.
У серединці -- чорна вуглинка,
Пелюстки блискучі, як лак.
Це квітує червоний ... (мак).
Запалали в чистім полі
Квіти гарні, всі червоні.
То палає влітку так
Польовий червоний ... (мак).
В житечку зеленім
Факели вогненні.
Цілий день собі горять,
З сонечком лягають спать. (Маки).
2. Перегляд демонстраційного матеріалу.
3. Вступна бесіда.
Нам радісно, коли дивимося на такі картини. Вони створюють красу і затишок у наших оселях; у кожної людини, яка дивиться на них, з'являється хороший настрій. Я вважаю, що такі картини принесуть більше радості, ніж зірвані маки, які за декілька годин зів'януть. Думаю, що й ви теж такої думки.
4. Декламування вірша А. Костецького "Добрий мак".
Добрий мак
Ну й мак же красивий
зацвів серед поля!
Такий, що повз нього
не пройдеш ніколи.
Мурахи спинялись, і коники клякли
од тої краси
незвичайного маку.
І навіть завжди заклопотані бджоли
літають повільно
над маком по колу.
А макові -- що?
Ну вродився такий.
Красою пишатись йому --
не з руки.
Та він не пишався,
а всім усміхався
і з кожним
привітно і чемно вітався.
І кожний лиш кращого
макові зичив, і всім
веселіше ставало утричі!
І все, що літало, --
за мить заспівало!
І все, що стрибало й повзло, --
заспівало!
Бо добрій красі
не заздрять,
а тільки радіють усі.
5. Продовження бесіди.
-- Діти, чи доводилось вам бачити, як цвіте у полі мак? (Учні діляться своїми враженнями).
Усім подобаються прекрасні червоні квіти маку. Його торочкуваті пелюстки у два або декілька кіл часто дають прихисток жукам і мухам, які ховаються у квітці від холоду. Дрібних жучків, джмелів і особливо мух приваблює величезна кількість пилку, який висипається просто на пелюстки.
Дрібне насіння маку дозріває у коробочках. (Демонструється коробочка маку.)
Восени при сильному вітрі достиглі коробочки розкриваються і торохтять, як брязкальця. Чорні насінинки висипаються на землю. Червоний мак, як символ, має таке ж давнє походження, що й калина.
Квіти маку символізують і дівочу красу, і здоров'я, але часто є символом трауру.
Збереглись перекази, що, дівчата-полонянки поїли маковим настоєм татар, а самі рятувалися втечею.
З давніх-давен мак наділяли чудодійною силою, яка захищає від усілякого зла. Його освячували в церкві двічі на рік -- на Маковія і на Спаса. Такий мак -- найкращий оберіг від нечистої сили.
Дівчата з любов'ю вишивали квітки маку на сорочках, вплітали їх у віночки.
6. Декламування вірша "Мак".
Як без вишні -- не садок,
Так без маку -- не вінок.
А його ось, як на те,
Стільки в полі тут росте!
І червоний, і стрункий,
І свіженький все який!
Цілу купу нарвемо --
Всім віночки сплетемо.
7. Поетапне виконання композиції вчителем.
8. Практична діяльність учнів.
IV. Підсумок уроку.
-- Сподіваюся, що сьогодні на уроці ви здобулися на часточку добра, тепла і знань. А відтак завжди будете мудрим другом для природи.
Ми з нею -- єдине ціле, і розділити нас неможливо, тому бережімо свою зелену планету.
1. Декламування вірша П. Сиченка "Вмійте природу любити".
Вмійте природу любити
Вам у походи ходити
І мандрувати, любі діти,
Вмійте ж природу любити,
Кожній стеблинці радіти.
В полі, у лісі, над яром --
Квіти, дерева і трави...
Цвіту не вирви задаром,
Гілки не втни для забави.
Оберігайте повсюди
Шлях і стежиночку в гаї.
Все те окрасою буде
Нашого рідного краю.
2. Перегляд і демонстрування дитячих малюнків.
Додаток № 2
Ліплення на тему:
"Дивовижні баранці, коники і птахи"
Мета. Провести бесіду про декоративно-прикладне мистецтво; поглибити поняття про розмаїття форм і пропорційні особливості будови тварин і птахів; удосконалювати навички роботи з пластиліном, уміння передавати форму та пластику тварин і птахів на основі перегляду творів декоративно-прикладного мистецтва; розвивати відчуття гармонії у процесі попереднього перероблення форм реальних у декоративні; сприяти формуванню поваги до праці народних майстрів і розумінню краси декоративно-прикладного мистецтва.
Обладнання. Таблиці, ілюстрації із зображенням керамічних виробів, глиняні іграшки, глечики, макітри, куманці, кухонні дощечки тощо.
Хід уроку
I. Організаційна частина. Повідомлення теми і завдань уроку.
Страницы: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7