Рефераты. Особливості використання комп'ютера для вивчення змістової лінії "Нежива природа" на прикладі уроків природознавства у початковій школ

p align="left">Тому люди повинні пам'ятати і дбати про чистоту повітряного океану.

3. Фізкультхвилинка.

Повітря нам потрібне всім:

І дорослим, і малим.

Мені, тобі, звірятку, пташці,

Листочку, квіточці, комашці.

Чи під воду ми пірнаємо -

все ж повітря споживаємо.

Комашка по землі повзе -

І та повітрям дихає.

Вітер крила обертає молодого вітряка

І вітрила надуває величезного човна,

А щоб повітря чистим було,

Потрібно, щоб дерев багато росло.

4. Демонстрація дослідів на виявлення властивостей рідин розширюватися при нагріванні і стискуватися при охолодженні.

- Наллємо повну пробірку забарвленої води і закриємо її корком із скляною трубкою. Вода зайде в трубку. На трубці на рівні води є наклеєна смужка паперу. Опустимо пробірку в гарячу воду, що ви помітили? Чому рівень води в пробірці змінився?

- А тепер опустимо ту ж пробірку в холодну воду. Як змінився рівень води в пробірці?

- Як ви гадаєте, чому рівень води при нагріванні підвищується, а при охолодженні знижується? (Вода має властивість розширюватися при нагріванні, стискуватися при охолодженні. Такі властивості, крім води, мають й інші рідини: олія, гас, спирт, рідкий метал ртуть).

5. Ознайомлення з будовою та принципом дії термометра. (Вчитель демонструє на малюнках різні види термометрів).

Термометр складається зі шкали, на якій поділками позначено градуси. Кожна поділка відповідає одному градусу. Цифри, що стоять біля поділок, показують число градусів. До шкали прикріплюється скляна трубка. Нижня частина заповнена ртуттю або спиртом. Коли надворі тепло, рідина в трубці піднімається вище нуля, а коли холодно, - опускається нижче нуля. Як ви гадаєте, чому?

- Покази термометра записують так: якщо рідина піднялася вище нуля, наприклад, на 3 поділки, записуємо +3°, тобто 3° тепла. Кружечок біля цифри означає слово "градус".

6. Практична робота.

(На моделях термометрів учні показують температуру).

V. Закріплення нового матеріалу.

1. Розв'язування природничих задач.

а). Дівчинка гралася з м'ячем. Раптом він натрапив на гострий предмет і пробився. Почувся гучний свист. Як пояснити це явище?

- Які ще, крім названої, властивості повітря вам відомі?

- Чому потрібно боротися за чистоту повітря?

- Що називають зеленими легенями Землі і чому?

б). Хлопчик не вміє плавати. Він захотів скупатися у річці. Друг позичив йому надувний круг. Чому круг не тонув, а утримував хлопчика на поверхні води?

в). У морозний день Юрко приніс додому повну пляшку олії. Через деякий час олія потекла по стінках пляшки, частина олії вилилася. Чому?

- Де використовують властивості рідин розширюватися при нагріванні і при охолодженні стискуватися?

- Які види термометрів вам відомі?

- З чого складається термометр?

2. Робота з підручником.

а). Опрацювання статей "Повітря навколо нас", "Термометр." б). Відповіді на питання.

- Які види термометрів вам відомі?

- Чим відрізняються рідини в термометрах для вимірювання температури повітря і вимірювання температури тіла людини? (Забарвлення рідини, що знаходиться всередині).

- Рідина, що має червоний колір, - це зафарбований спирт, а рідина сіруватого кольору - рідкий метал ртуть. Яку властивість рідин використано?

- Погляньте на сторінку 4. Прочитайте дослід №3. У мене є дві склянки з водою. В одну я кину шматочок крейди. На стінках склянки з'явилися бульбашки. Чому? (Виділилося повітря).

- Для чого потрібне повітря людині?

- Що нового ви дізналися про повітря?

3. Робота з зошитом (ст. 19).

VI. Підсумок уроку.

- Яку тему ми вивчили на уроці?

- Що сподобалось вам на сьогоднішньому уроці?

VII. Домашнє завдання.

Читати і переказувати статті з підручника: "Повітря навколо нас", "Термометр"; дати відповіді на запитання до них.

Тема. Нежива і жива природа

Мета. Продовжувати формувати в учнів поняття "природа"; ознайомити їх зі значенням природи для життя рослин, тварин, людей; навчати дітей розрізняти живу і неживу природу, виховувати дбайливе ставлення до природних об'єктів.

Хід уроку

І. Хвилинка спостережень.

- Яка пора року зараз?

- Який місяць?

- Що ви можете сказати про стан неба?

- Надворі світить сонце, чи хмарно?

- Сьогодні тепло чи холодно?

- Чи є надворі вітер?

- Як поводять себе звірі, птахи?

П. Перевірка домашнього завдання.

1. Фронтальне опитування.

- Що ви знаєте про повітря?

- Як довести, що повітря оточує нас?

- Як ви дізналися, що вода під час нагрівання розширюється, а під час охолодження - стискується?

- Які ще рідини мають такі властивості?

- Чому в теплу погоду ртуть у термометрі піднімається вище нуля, а в холодну - опускається нижче нуля?

- Скільки треба наливати води в посудину, коли її ставлять на вогонь?

2. Індивідуальне опитування (використовуємо комп'ютерні тести або запитання у вигляді роздаткового матеріалу):

ПІ. Повідомлення теми та завдань уроку.

- Ознайомлення з живою і неживою природою; зв'язки між ними.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Читання вірша з паралельним самостійним переглядом учнями запропонованих малюнків на комп'ютері.

Яка природа!.. кращої нема,

Як річка...

- Про що говориться у вірші?

2. Бесіда про природу.

- Що таке природа?

- Чи все те, що оточує нас, належить до природи ?

- Подивіться на будинки, споруди, на все те, що зроблене руками людини. Чи належить це до природи?

.- Розрізняють природу живу і неживу. Що відноситься до неживої природи?

- Нежива природа - це Сонце, Місяць, зорі, Земля, повітря і вода.

- Що таке жива природа? Що сюди відноситься?

- Жива природа - це усе, що народжується, живиться, дихає, росте, розмножується, відмирає. Це рослини, тварини, люди.

- Усе живе дістає від неживої природи необхідні їм для життя тепло, світло, поживні речовини, воду, повітря.

- Здійснимо уявну мандрівку парком. Подихаємо свіжим повітрям. А до якої природи відноситься повітря?

- Подивіться, яке ясне сонечко. Воно пестить нас своїм теплом, ніжним промінням. До якої природи воно належить?

- Вгорі по небу пливуть пухнасті білі хмарки. Як ви думаєте, до якої природи вони належать? А саме небо до якої групи віднесемо?

- Он полетів горобець, сорока скрекоче на яблуні. До якої природи вони відносяться? Чому?

- У сусідньому дворі загавкав пес. Він жива чи нежива істота?

- Погляньте навкруги. Скільки у парку дерев! Чи належать вони до живої природи? Чому?

- А чи відносяться до живої природи кущі? Чому?

- Повертаймося назад до школи. Як ви гадаєте: школа і житловий будинок біля неї належать до природи? Або ж візьмемо машину, кран. Звичайно, вони не належать до природи, тому що зроблені руками людей.

3. Підсумок.

Ми повинні завжди пам'ятати: як живу, так і неживу природу потрібно оберігати. Дуже багато рослин і тварин знаходяться на грані вимирання. Деяких видів налічується дуже мало. Отже, оберігаючи їх, ми цим самим робимо добро собі і всім навколишнім. Крім цього, ми повинні боротися за чистоту повітря, річок, ставків, морів.

V. Закріплення нового матеріалу.

1. Робота з презентацією.

2. Відповіді на питання після тексту.

3. Читання віршів.

Ворон шепче воронятку:

- Мій біленький.

Слон говорить слоненятку:

- Мій маленький.

Заєць каже зайченяті:

- Мій хвостатий.

Гуска ніжно гусеняті:

- Мій крилатий.

- Про кого говориться у вірші?

До якої природи відносяться ці об'єкти? Чому?

В небі, чистім і прозорім,

Сонце сяє,

Наче в морі, в жовтім житі

Хвиля грає.

- Про яку природу розповідається у цьому вірші?

(Далі пропонується ще кілька загадок. Діти відгадують і визначають, до якої природи належать відгадки).

4. Гра "Жива чи нежива природа".

Вчитель називає слова, але демонструє зовсім протилежні об'єкти. Учні, якщо те, що каже (а не показує на комп'ютері) вчитель жива природа, плещуть у долоні, а якщо нежива;- не плещуть.

Соняшник, сонце, ячмінь, білка, півень, повітря, капелюх, жовтень, мірошник, суниця, кожушок, плугатар, автобус, береза, дощ, явище, син, земля, вода, небо, батько, мати, онук, море, сад, кінь, віл, долина, соловей, буряк.

VI. Підсумок уроку.

1. Гра "Хто більше?". (Учні діляться на дві команди).

- Одна команда називає предмети живої природи. Інша - предмети неживої природи. І так по черзі. Виграє та команда, яка більше назве предметів.

- За якими ознаками ви розрізняєте живу і неживу природу?

2. Робота з зошитом з природознавства (ст. 20).

VII. Домашнє завдання.

Прочитати статтю в підручнику "Нежива і жива природа". Дібрати по три загадки про предмети живої і неживої природи.

Висновки

Сьогоднішній рівень розвитку ІКТ пропонує реальну можливість створення освітнього середовища без меж. Щоб створити освітнє середовище без меж, людині необхідно: подолати дві основні перешкоди:

· географічні відстані;

· відмінності в здібностях різних людей сприймати і передавати одну і ту ж інформацію.

На нашу думку використання ППЗ в навчальному процесі досить можливе і актуальне на даний час, оскільки в сучасних умовах школі просто необхідно наділити підопічних не лише якісною інформацією (що безперечно можна зробити, використовуючи комп'ютерні дидактичні засоби) але й розвити на пропедевтичному рівні такі якості як вміння спілкуватись з інформаційною технікою та правильно діяти в умовах інформаційного середовища.

Страницы: 1, 2, 3



2012 © Все права защищены
При использовании материалов активная ссылка на источник обязательна.