Рефераты. Формування пізнавального інтересу учнів на уроках біології в 6 клас

p align="left">Розвиваюче значення гри

Від уроку до уроку повинні змінюватися сюжети, ігрові ситуації. Поступово цікава гра, творча композиція слів переростають у справжню навчально-пізнавальну працю.

Чому гра так подобається дітям? Тому, що гра дарує радість і захоплення, що сам процес гри сповнений несподіванок, а результат - таємниця. Але крім суб'єктивного сприйняття, є, безумовно, глибший вплив гри на людину, на основні сфери її життєдіяльності: фізичну, емоційно-вольову, інтелектуальну та духовну (цілісно-смислову).

Слід зазначити, що гра - це, як правило, переживання, тому найбільш активною під час гри стає емоційна сфера. Подібно до того як під час перегляду захоплюючого фільму глядачі стають причетними до його подій, так і в процесі цікавої гри її учасники можуть забути про все інше. Гра може бути рухливою, поряд з емоційною активізується фізична сфера дитини, і може бути статичною з точки зору рухливості тіла - це ігри логічні, ігри на кмітливість, коли разом з емоційною активізується інтелектуальна сфери (“Біологічний бій”, “Що? Де? Коли?”, “Врятуй ріки від забруднення”, “Заспокой іншого”, “Подивись радісно” і т. п.)

Проводити , створювати ігрові ситуації, важливо на кожному уроці.

Систематичне використання ігор підвищує ефективність навчання. Дидактичні ігри добираються відповідно до програми.

РОЗРОБКА ДИДАКТИЧНИХ ІГОР З БІОЛОГІЇ (6 КЛАС)

УРОК 55

ТЕМА: РОЗМНОЖЕННЯ ШАПКОВИХ ГРИБІВ.

Л.р. № 19. БУДОВА І РІЗНОМАНІТНІСТЬ ВИЩИХ ГРИБІВ.

МЕТА: ОЗНАЙОМИТИ УЧНІВ З ТИПАМИ РОЗМНОЖЕННЯ ШАПКОВИХ ГРИБІВ. ФОРМУВАТИ ВМІННЯ ПРАЦЮВАТИ ЗА ІНСТРУКТИВНИМИ КАРТКАМИ ПРИ ВИКОНАННІ ЛАБОРАТОРНОЇ РОБОТИ.

ОСНОВНІ ТЕРМІНИ: гриб, шапковий гриб, вищі гриби, грибниця, міцелій, гіфи, спорангії, плодове тіло, їстівні гриби, отруйні гриби.

ОБЛАДНАННЯ: інструктивні картки для виконання лабораторної роботи, підручник, макети шапкових грибів.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.

ІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Розповідь учителя з елементами бесіди. Складання схеми.

Гриби можуть розмножуватися трьома способами:

-- вегетативним, тобто шляхом поділу міцелію на окремі частини. Кожна з них дає початок розвитку нового гриба (якщо це одноклітинний гриб, то він розмножується простим поділом клітини або брунькуванням);

-- нестатевим, за якого гриб формує спеціалізовані клітини -- спори. Спори утворюються зовнішньо, на кінчиках особливих гіфів або внутрішньо, у своєрідних спорангіях. Спори легко розносяться вітром, водою, за допомогою комах тощо. Зріла спора, якщо потрапить у сприятливі умови, проростає і утворює новий міцелій;

-- статевим, який здійснюється завдяки утворенню жіночих та чоловічих статевих клітин -- гамет. У результаті злиття жіночих та чоловічих гамет утворюється зигота. Особливістю статевого розмноження деяких грибів є формування спор безпосередньо із зиготи або на кінчиках гіфів, що виростають із зиготи (сумчасті гриби).

2. РОЗМНОЖЕННЯ ГРИБІВ

ВЕГЕТАТИВНЕ НЕСТАТЕВЕ СТАТЕВЕ

Пори - спорангії аскоспори і

Конідії - у вищих базидіоспори

спори статевого

процесу

4. Дидактична гра “ХАРАКТЕРИСТИКА” - учні заповнюють таблицю з використанням матеріалу попередніх уроків та підручника. Після виконання роботи учні діляться на 3 команди (3 ряди) з кожної команди учні пропонують учня який буде “захищати інтереси” даного царства.

Царство

Наявність клітинної стінки

Тканини

Спосіб живлення

Необмежений ріст

Гриби

Однодольні

Дводольні

ІІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ.

Виконання лабораторної роботи № 19.

Тема: Будова і різноманітність вищих грибів.

Мета: вивчити будову вищих шапкових грибів; з`ясувати особливості будови плодового тіла ; навчитися розрізняти трубчасті і пластинчасті гриби.

Матеріали та устаткування: муляжі плодових тіл шапкових грибів, малюнки, листівки, підручник.

Хід роботи

1. Розгляньте плодове тіло шапкового гриба. Знайдіть основні його частини: шапку і пеньок. Замалюйте та підпишіть. Замалюйте і підпишіть міцелій.

2. Розгляньте нижчий бік шляпки трубчастого і пластинчастого грибів. Переконайтеся у наявності великої кількості трубочок у трубчастого гриба. Розгляньте пластинки у пластинчастого гриба.

3. Дидактична гра “Відгадай грибочок” - учням даються фотокартки, листівки, малюнки. Вони повинні розподілити запропоновані гриби на пластинчасті і трубчасті. Назви записати в зошит у два стовпчики.

4 . Висновки.

ІУ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Параграф 65.

Підготувати повідомлення “Різноманітність грибів”.

УРОК 56

ТЕМА: РІЗНОМАНІТНІСТЬ ГРИБІВ. ГРИБИ-ПАРАЗИТИ. ЗНАЧЕННЯ ПРЕДСТАВНИКІВ ЦАРСТВА У ПРИРОДІ І ЖИТТІ ЛЮДИНИ.

МЕТА: ОЗНАЙОМИТИ УЧНІВ З РІЗНОМАНІТНІСТЮ ЦАРСТВА ГРИБІВ. ВИЗНАЧИТИ ЇХ ЗНАЧЕННЯ У ПРИРОДІ ТА ЖИТТІ ЛЮДИНИ.

ОСНОВНІ ТЕРМІНИ: цвільові гриби, шапкові гриби, гриби-паразити, дріжджові гриби, пініцелін, мукор.

ОБЛАДНАННЯ: таблиці “Царство Гриби”, “Будова шапкового гриба”, “Цвілеві гриби”, “Дріжджі”.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.

ІІ. ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ УЧНІВ.

Дидактична гра “Цікавинка” -учням було задано домашнє завдання підготувати повідомлення про різноманітність грибів. Відповідають ті учні котрі можуть повідомити щось цікаве пов`язане з грибами.

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

1) Повідомлення учнів:

1. Цільові гриби;

2. Шапкові гриби;

3. Гриби паразити;

4. Дріжджові гриби.

2) Дидактична гра “Малюночок-конспект” - під час розповіді повідомлень учні використовуючи таблиці різноманітності грибів мають замалювати той чи інший гриб і позначити його будову, коротко, схематично визначити його характеристику.

3). Розповідь учителя про значення грибів.

Гриби відіграють важливу роль у круговороті речовин у природі. Розкладаючи органічні речовини відмерлих рослин і тварин, вони роблять їх доступними для автотрофів, беруть участь в утворенні родючого шару ґрунту - гумусу. Крім того, гриби виконують велику санітарну роботу з очищення середовища.

Гриби є цінним харчовим продуктом, хоча їхні білки засвоюються тільки на 58 - 85 %, значно гірше, ніж рослинні білки. Гриби використовуються для одержання лимонної кислоти, ферментів, вітамінів, антибіотиків та ін.

Велика і негативна роль грибів. Паразитуючи на рослинах і тваринах, а також розвиваючись сапротрофно на харчових продуктах, виробах зі шкіри, дерева, папера, творах мистецтва, гриби викликають їхнє псування і завдають великої шкоди господарству.

ІУ. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ.

Дидактична гра “ Допиши” - вчитель дає учням дидактичні картки з текстом, у якому пропущені слова, учні в свою чергу мають записати цей текст у зошити вставивши необхідні слова чи терміни.

У. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Параграфи 64, 67.

Виростіть на хлібі білу цвіль. Для цього на шар вологого піску, насипаного в тарілку, покладіть шматок хліба, накрийте його іншою тарілкою і поставте в тепле місце. Через кілька днів на хлібі з`явиться пушок, який складається з тонких ниток мукора. Розгляньте цвіль на початку її розвитку й пізніше, коли утворяться чорні голівки зі спорами та написати доповідь-спостереження..

Дидактична картка

Гриби - група ________________організмів, які позбавлені ___________. Це одно_______________ і _____________ організми. Вегетативне _______________ гриба називають ____________________, воно складається з окремих ниток - ______________________. За допомогою міцелію гриб _____________________ поживні речовини. Клітинна стінка містить ______________________. У цитоплазмі є ______________, у них містяться ________________ поживні речовини: ______________ і ____________________. Розмножуються _________________, ___________ і ____________________ способами. Гриби ________________ поширені по ___________________ земній кулі.

УРОК 57

ТЕМА: ЛИШАЙНИКИ.

МЕТА: ОЗНАЙОМИТИ УЧНІВ З КІЛЬКІСТЮ ВИДІВ ЛИШАЙНИКІВ, БУДОВОЮ. СПОСОБОМ ЖИВЛЕННЯ ЛИШАЙНИКІВ, РОЗМНОЖЕННЯМ, ЗНАЧЕННЯМ У ПРИРОДІ ТА ЖИТТІ ЛЮДИНИ.

ОСНОВНІ ТЕРМІНИ: слань, корковий шар, зелений шар, серцевина.

ОБЛАДНАННЯ: таблиця “Відділ Лишайники”.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА

ІІ. ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ УЧНІВ.

Дидактична гра “Дослідницька робота” - на попередньому уроці вчитель задав учням виростити цвілевий гриб та написати доповідь-спостереження. Учні демонструють вирощений гриб, окремі учні характеризують та розповідають свої спостереження інші учні можуть доповнювати відповіді товаришів.

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Розповідь учителя про значення лишайників.

Значення лишайників у природі полягає передусім у тому, що вони є кормом для деяких травоїдних північних тварин. Полярні олені взимку харчуються тільки лишайниками з роду Кладонія, які називають ягелем (близько 50 видів).

Людина також використовує лишайники для власних потреб. Завдяки тому, що в них малий приріст, а в складі талому є гриб, лишайники можуть слугувати індикаторами (показниками) стану навколишнього середовища. Наприклад, якщо в даній місцевості забруднене повітря, випадають кислотні дощі або в ґрунт потрапляють отруйні речовини,-- лишайники швидко гинуть.

Населення північних широт здавна використовує як засіб проти хвороботворних бактерій лишайник цетрарія. Існують лишайники, з яких виділяють барвники, ароматичні речовини. Деякі лишайники застосовують в народній медицині під час лікування хвороб легень, жовтухи, сказу, для зупинки кровотечі, виготовлення парфумів.

2. Дидактична гра “Самостійні маленькі дослідники” - вивчення лишайників відбувається шляхом самостійного опрацювання учнями змісту підручника за схемою, яку вчитель записую на дошці:

— Кількість видів.

— Наука про лишайники.

— Тіло лишайників.

— Водорості й лишайники

— Форма слані

накипна слань листувата у вигляді кущиста слань

у вигляді пластинок з стеблоподібної

кірочки або ризоїдами форми, піднімається

нальоту над поверхнею або звисає

ІУ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ.

Дидактична гра “Узагальнення” - у ході узагальнення знань про організми царства Гриби учні самостійно складають таку таблицю:

Страницы: 1, 2, 3, 4



2012 © Все права защищены
При использовании материалов активная ссылка на источник обязательна.