Рефераты. Методика організації навчання учнів на уроках технічної праці на матеріалі вивчення теми «Екскурсії на підприємство»

p align="left">У майстернях обладнують куто-чок профорієнтації, який гарно оформляють і розміщують на само-му видному місці. Оформлення ви-конують учні під керівництвом учи-теля трудового навчання. Куточок має включати матеріали про про-мислові галузі економіки нашої краї-ни, місцеві підприємства даних га-лузей, їх структуру, значення, пер-спективу розвитку, потребу в кадрах; основні масові професії цих під-приємств, їх передовиків і новато-рів. Усе це оформлюють у вигляді альбомів, стендів, вітрин, відеофільмів, які також включають відомос-ті про ПТУ свого району та області, про вищі навчальні заклади облас-ті й країни. Опис масових професій даного економічного району вико-нують у вигляді карток-професіограм. Професіограми про найбільш поширені професії та спеціальності можна оформити у вигляді стендів-розсувок або каталогів. Це можуть бути професіограми столяра, слю-саря, токаря, електромонтера, елект-ромонтажника та інших, ознайомлен-ня з якими передбачено програмою трудового навчання. Стенди-розсув-ки дають можливість звернути ува-гу школярів на більш важливе і ці-каве в професії.

У куточку профорієнтації мож-на розмістити також матеріали для самостійної роботи учнів з розвит-ку інтересу до певної галузі праці і професії; творчі завдання для пере-вірки здібностей, яких вимагає ця діяльність; довідники про професії

та спеціальності й рекомендований список літератури про різні галузі економіки і професії. Тут же мож-на розмістити дошку показників тру-дового змагання учнів і планів ро-боти школярів у майстернях з ви-конання замовлень школи, дитячих закладів, ясел, підприємств чи ін-ших господарств та фірм; вітрину-виставку кращих виробів школярів, виконаних на уроках з технічної пра-ці й на гурткових заняттях.

Усе це сприяє формуванню в уч-нів мотивів свідомого вибору про-фесії, розвиває інтерес до певної трудової діяльності й до майбутньої професії, яку хоче обрати школяр. Кожна форма і кожен метод мають

свої переваги та недоліки. Найбіль-шого виховного ефекту в профорієн-таційній роботі можна досягти ли-ше тоді, коли з цією метою буде ви-користана вся система форм і методів цієї роботи у комплексі.

Підвищення ролі занять з тру-дового навчання у справі проф-орієнтації учнів відповідає меті і змісту сучасної освіти, оскільки, готуючи учнів до свідомого вибору професії, вчитель вирішує основне виховне завдання з підготовки шко-лярів до праці і життя. Тому ціле-спрямована робота з профорієнта-ції на уроках трудового навчання стає важливою професійною якіс-тю педагога.

2.4. План-конспект урока - експеремента з трудового навчання в 6

класі

Тема. Технологія токарної об-робки металів та виготовлення ви-робів.

Мета: навчальна -- формуван-ня умінь творчо застосовувати знання, уміння та навички ро-боти на токарному верстаті, фо-кусуючи їх на виготовлення ко-рисних виробів;

виховна -- закріплювати праг-нення дотримуватися виробничої і технологічної дисципліни та пра-вил безпечної праці;

розвивальна -- розвивати технічне та абстрактне мислення , уяву,увагу, координацію рухів.

Міжпредметні зв'язки: фізика {Механічний рух. Поступальний і обертальний рух. Рівномірний рух. Швидкість. Сила тертя), геомет-рія {Паралельність та перпенди-кулярність прямих. Кути).

Об'єкти праці: заготовки для гвинтів і гайок.

Оснащення: токарно-гвинто-різні верстати; свердлильні вер-стати; ключі до верстатів; токарні різці; слюсарні ножівки; напил-ки; молотки; кернери; рисувалки; штангенциркулі; лінійки; олів-ці; свердло 0 5,0; зенківка; скла-дові універсальної малки -- ос-нова і перо; зразки гвинтів і га-йок (баранцеві, круглі, чотири-і шестигранні); чорнові заготов-ки для виготовлення виробів; плакат «Виготовлення болта».

Тип заняття: комплексне засто-сування знань, умінь та навичок.

Метод: проектно-техноло-гічний.

Час: 90 хвилин.

План заняття:

1. Організація учнів.

2. Актуалізація опорних знань.

3. Мотивація навчальної ді-яльності учнів.

4. Оголошення теми і мети заняття.

5. Вступний інструктаж.

6. Практична робота.

7. Заключна частина.

8. Прибирання робочих місць і майстерні в цілому, виконан-ня своїх обов'язків інструмен-тальником та верстатником.

Хід заняття І. Організація учнів

Привітання, призначення чер-гових, виконання своїх обов'яз-ків інструментальником та вер-статником, перевірка присутності й підготовленості учнів до заняття.

Поки проводиться перевірка, учні повторюють попередню вив-чений матеріал.

II. Актуалізація опорних знань

1. На яку найбільшу величи-ну може виступати кінець заго-товки із токарного патрона?

2. Яку глибину різання виз-начають для чорнового, напів-чистового і чистового точіння?

3. На скільки поділок треба повернути маховичок лімба по-перечної подачі з ціною поділки 0,025 мм, щоб діаметр заготовки після проточування зменшився на 2 мм; 1,4 мм; 0,6 мм; 0,1 мм?

4. Як ви будете точити деталь, якщо потрібно, щоб її діаметр зменшився на 7 мм?

Повторення основних етапів роботи на токарному верстаті, використовуючи плакат «Виго-товлення болта».

III. Мотивація навчальної діяльності учнів

У 6 класі ми розпочали виго-товляти універсальні малки: ви-різали за розмірами згідно з крес-ленням по дві металеві пласти-ни (основу і перо) із листового металу завтовшки 2 мм. В одній пластині просвердлили 5 отво-рів 0 6, а в другій виготовили поздовжній отвір завширшки 6 мм. Але щоб користуватися цими малками, треба виготови-ти ще по три деталі: гвинт, гай-ку і шайбу. У 7 класі ми повин-ні виготовити шайби, а також заготовки для гвинтів і заготов-ки для гайок. А у 8 класі буде тема «Технологія нарізання різь-би», під час вивчення якої на-ріжемо різьбу на гвинтах і в гай-ках. Після складання всіх дета-лей у виріб малками можна буде користуватися.

І ви вже здогадалися, що за-готовки для гвинтів будемо ви-готовляти на токарних верстатах.

IV. Оголошення теми і мети заняття

Дату і тему записую на дошці, а учні -- в зошитах. Усно повідом-ляю навчальну мету.

V. Вступний інструктаж

1. Коротка бесіда про профе-сії токаря і технолога з обробки металів.

2. Стисле повторення правил безпечної праці під час роботи на токарному верстаті по ме-талу.

3. Стисле повторення правил безпечної праці під час роботи на свердлильному верстаті.

Повідомлення завдань:

а) сконструювати і в робочих зошитах зробити ескізи загото-вок гвинта і гайки. Врахувати, що в гайці отвір 0 5,0, а на гвинт проміжок під різьбу завдовжки 10 мм і 0 5,9 "°"5 {Дані записую на дошці). В усьому іншому (фор-ма, конструкційні особливості тощо) пропоную проявляти твор-чість. Під час конструювання слід пам'ятати, що вироби мають бу-ти прості, легкі у виготовленні, зручні у роботі і максимально підходити до нашого основного виробу. (Демонстрування зразків гвинтів і гайок);

б) виготовити заготовку гвин-та на токарному верстаті;

в) слюсарним способом ви-готовити заготовку гайки;

г) на свердлильних верстатах просвердлити отвори в гайках, і з двох сторін отвору зняти фас-ки (виконати зенкування отвору).

Організація навчально-трудо-вої діяльності:

Призначення консультантів. Консультантів призначаю з уч-нів, які добре встигають з тру-дового навчання і зацікавлено ставляться до предмета, виявля-ють бажання допомагати това-ришам, вміють знаходити кон-такт з іншими учнями, не про-являють зазнайства і лицемірства, вимогливі до себе і до інших. Може бути 2--6 консультантів, залежно від кількості учнів і внут-рішньої структури класу.

Розподіл учнів на пари. Ство-рюю пари учнів, враховуючи сим-патії та працездатність школярів.

VI. Практична робота

Учні розташовуються за слю-сарними верстаками по парах і

ТВОРЧИЙ ПІДХІД ДО УРОКУ

розпочинають конструювання виробів, виконуючи в робочих зошитах ескізи заготовок гвин-та і гайки. Щоб визначитися зі своєю конструкцією, вони роз-дивляються зразки гвинтів і га-йок деяких існуючих конструк-цій (у цей час проводжу поточ-ний інструктаж з консультантами, роз'яснюю їхні обов'язки).

Пари, які першими сконстру-ювали і зробили ескіз заготовки гвинта, можуть займати робочі місця біля токарних верстатів. Кожна пара працює за одним верстатом. Виготовивши заго-товку гвинта, продовжують про-ектувати і робити ескіз заготов-ки гайки. Після чого розмічають і вирізують заготовку гайки. На-кернивши центри отворів, пари на одному свердлильному вер-статі свердлять отвори, а на дру-гому їх зенкують. Потім вико-нують необхідні слюсарні опе-рації (обпилюють, гнуть тощо).

Якщо якась пара зробила ес-кіз заготовки гвинта і ескіз за-готовки гайки, а за верстатами працюють інші пари, то вона ви-конує необхідні слюсарні робо-ти (розмічання, пиляння слю-сарною ножівкою, обпилюван-ня напилками тощо), поки не звільниться один з верстатів.

Треба стежити за тим, щоб на верстатах весь час працювали пари, щоб учні були зайняті роботою.

Учні в парах постійно допо-магають один одному, навчають-ся один в одного і навчають один одного. В разі потреби зверта-ються за порадою до консуль-тантів або до вчителя.

Консультанти разом з учите-лем спостерігають за дотриманням виробничої і технологічної дисципліни та правил безпечної праці, надають парам необхідні поради, допомогу, перевіряють якість виконаної роботи, додер-жання основних розмірів.

У разі потреби проводжу по-точний інструктаж (індивіду-альний, парний, груповий або фронтальний).

VII. Заключна частина

Демонстрація робіт. Пари де-монструють свої роботи перед однокласниками, відповідають на їхні запитання. Активну участь в оцінюванні робіт беруть чле-ни інших пар та консультанти. Вони висловлюють свою кри-тичну думку про позитивні й не-гативні сторони виготовленого виробу. Консультанти,"врахову-ючи думку своїх колег і свою про виготовлений виріб, дотриман-ня парами виробничої і техно-логічної дисципліни, правил без-печної праці, пропонують виста-вити певні бали кожному учневі.

Виставлення оцінок. Зважаю-чи на пропозиції консультантів, об'єктивно і вмотивовано чле-нам пар виставляю в класний журнал бали за навчальні досяг-нення. Консультантам вистав-ляю бали за те, як вони справля-лися зі своїми обов'язками.

Завдання додому. Обміркува-ти: як в умовах шкільної навчаль-ної майстерні швидко виготови-ти багато однакових шайб. У зо-шитах, у разі можливості, нарисувати ескіз.

VIII. Прибирання робочих місць

і майстерні в цілому,

виконання своїх обов'язків

інструментальником

та верстатником.

Проведення педагогічного експерименту.

Педагогічний експеримент проводився в три етапи: перший етап дозволяє встановити нинішній стан справ із формуванням загально трудових вмінь і навичок (констатуючий експеримент), другий - впровадити нововведення в навчальний процес, а третій - перевірити ефективність цих нововведень. Оскільки результати нашого експерименту потрібно з чимось порівнювати, то ми проводили в одних класах навчання за старою програмою (контрольні класи), а в інших - за новою (експериментальні класи).

Страницы: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7



2012 © Все права защищены
При использовании материалов активная ссылка на источник обязательна.