Стрічай весну!
Тоді зустріну, як засну...»
Весна, весни, весну, весні,
Весною, про весну...
І зайчик, як блешня, в вікні
Збудив блакить ясну,
Знов по спині тиняється,
Від ока він ховається.
Весна відмінкам і пісням
Охоче підкоряється.
Я.Аким
Складання загадок.
Дібрати слова за питаннями і відповіддю, скласти загадку.
Учні складають загадки і задають їх іншим групам.
1-ша група.
Стоїть хлопчик (під чим?) під ______.
Накрив (що?) ________ (чим?) ________.
(Гриб.)
2-га група.
(У чому?) У _______ родилась,
(У чому?) у ________ робилась,
(У чому?) у ________ плаче.
(Скрипка.)
3-тя група.
Не розбивши (чого?), не з'їси (чого?).
(Горіх.)
4-та група.
Сидить баба (на чому?) на ______ вся закутана (в
чому?) в ________.
(Капуста.)
- Слова якої частини мови вам допомогли виконати завдання?
V. Підсумок уроку.
- Ми закінчили вивчати тему «Іменник» у 4-му класі. На початку вивчення теми на шкалі ви виставляли позначку, де знаходяться ваші знання. Я пропоную знову повернутись до шкали і визначити рівень своїх знань тепер.
Шкала накреслена на плакаті. Учні підходять і ставлять свою позначку.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
І--І--І--І--І--І--І--І--І--І--І--І-->
- Чи справдились ваші сподівання від уроку?
Продовжіть речення: «Сьогодні на уроці для мене було важливим...»
Вправа «Мікрофон».
Домашнє завдання.
- Щоб вогник до пізнання у вас не згасав, хочу познайомити вас ще з однією цікавинкою у світі мови. Прочитайте ці рядки в різних напрямках:
на ринок дід кониран
сіно ніс
Такі слова, навіть цілі речення, називають паліндромами.
Отже, ви можете вдома:
* виконати вправу 189;
* розв'язати задачу-жарт.
Задача-жарт роздрукована на окремих аркушах. Учитель роздає завдання охочим.
Ішов якось дорогою старий, а назустріч йому солдат.
- Доброго дня, батьку! -- вітається солдат.
- Доброго здоров'я! Тільки не називай мене батьком, а так, що, хочеш, спочатку читай це слово, а хочеш -- з кінця -- зміст однаковий. (Дід.)
Ім'я у мене: хочеш, зліва направо читай, хочеш, навпаки -- все одно. (Пилип.)
Та й живу я в такому будиночку, що зміст не зміниться, що, як хоч, читай. (Шалаш.)
Біля нього росте рослина з чудернацькою назвою, яку можна з усіх боків читати. (Біб.)
А ім'я у моєї баби з тією самою властивістю. Ось і розгадай! (Алла.)
Замислився солдат. Може, ти йому допоможеш?
Дібрати іменники-паліндроми, скласти з ними речення, визначити граматичні категорії.
Додаток
Додатки.
Вправи для відмінювання іменників.
Українська мова 4 клас
Мета. Вдосконалювати вміння визначати відмінки в іменниках. Повторити розбір іменників як частини мови і членів речення. Формувати поняття про відмінок іменника, як єдність значення форми та його функції. Розвивати зв'язне мовлення, грамотність учнів, поповнювати їх словниковий запас. Виховувати любов до рідної землі, до української мови, до минулого нашої держави.
Обладнання. Сигнальні картки, перфокарти, таблиця «Відмінювання іменників», зразок письма буквосполучень: ем, ве, ребуси, схеми речень, карта України.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина.
Діти, привітайтеся із гостями. Сядьте рівненько. У нас урок української мови.
Дзвоник дзвенить, не стихає,
Школярів усіх скликає:
- Гей, до класу поспішайте,
На місця свої сідайте.
На сьогоднішньому уроці ми з вами вирушаємо в подорож.
А якою країною ми з вами будемо подорожувати, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
Загадка.
Красивий, шедрий рідний край
І мова наша солов'їна,
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься ... (Україна)
Отже, ми з вами будемо мандрувати містами України. Але ці міста будуть незвичайні. Перше місто, до якого ми відправимося це -- Місто Каліграфія.
II. Каліграфічна хвилинка.
Щоб рівно і гарно слова написати,
Нам з'єднання букв слід усім пригадати,
Одна лиш хвилинка для цього дається,
Щоб кожна дитинка зуміла навчиться.
Зараз ми з вами напишемо буквосполучення: ем, ве. Часто ці з'єднання ви пишете неправильно. Пишемо 1 рядочок ем, (Яремча); 2 рядочок - ве. Ці з'єднання ви зустрінете в нашій подальшій роботі на уроці.
Чого це місто так називається?
Чого ви навчились корисного у цьому місті?
III. Актуалізація опорних знань.
Яку частину мови ми почали вивчати?
Що таке іменник?
Як змінюється іменник? (Число, відмінки)
В якому роді можуть вживатися іменники?
На яке питання відповідають назви істот?
На яке питання відповідають назви неістот?
Які іменники власні, а які загальні?
IV. Оголошення теми уроку.
А зараз, щоб дізнатися тему уроку, нам потрібно послухати віршик.
Сьогодні ми іменники
Продовжимо вивчати,
Потрібно нам навчитися
Відмінки визначати.
То яка мета нашого сьогоднішнього уроку?
Що ми будемо в іменниках визначати? (Відмінки)
V. Словниковий диктант.
Побували ми з вами у чудовому місті Каліграфія. А зараз час вирушати до наступного міста. Місто, в якому ми з вами побуваємо, називається місто Велетнів.
Ви подумайте і в кінці нашої подорожі цим містом скажете, чому воно так називається.
Швидко й грамотно писати,
Та ще й правила назвати
Всі, що в мові нашій є,
Пам'ятайте завжди ви.
Мешканці міста Велетнів хочуть перевірити вашу грамотність.
Записуємо слова в рядочок через кому.
Приготувалися? Будьте уважні.
Диктант буде носити творчий характер. (Один учень записує біля дошки, всі інші в зошити).
Запишіть назву нашої держави;
записати столицю нашої держави;
яка найбільша річка України?;
записати автора «Кобзаря»;
найвища вершина українських Карпат;
яка річка протікає через наше село?
(Україна, Київ, Дніпро, Тарас Григорович Шевченко, Говерла, Серет). (Оцінювання. Усні запитання. Провідміняти усно слово «Україна»).
Ми побували з вами в місті Велетнів.
Скажіть, будь ласка, чому воно так називається?
Що ви запам'ятали, мандруючи цим містом?
В яких словах зустрічається ем і ве?
VI. Гра «Наш відмінок».
Наша подорож триває. Ми відправляємось з вами до міста Ігротеки.
-- Як ви вже, напевне, здогадалися, ми зараз з вами пограємось.
Гра -- це чудовий світ
Для учня щоднини,
Є в ній творчості політ
Для кожної дитини.
Отже, у вас у кожного є на парті сигнальні картки.
Ваше завдання: визначити відмінок іменника «хліб». Ви показуєте відповідний відмінок, у якому вжите це слово. Готові?
Хліб -- усьому голова.
Багато снігу -- багато хліба.
Завжди люди дякують хлібові.
Гостей зустрічаємо хлібом.
Кетяги калини лежать на хлібині.
А чому саме О.в. в слові «хлібом» -- (num. Чим?)
То які є відмінки? На які питання вони відповідають?
Одне з найяскравіших багатств нашої землі -- це викупане в сонячному промінні золоте колосся пшениці, і, як видно на державному прапорі України, неозорі поля пшениці, розміщені під блакитним, мирним небом. Тому й ви, діти, повинні берегти хліб, шанувати працю хлібороба.
VII. Самостійна робота. Перфокарти.
Подорож наша продовжується. Ми з вами відправляємось до наступного міста.
Місто Перфокарт.
Ще змалечку кожен мріє
Дорослішим стати
Й самостійно над собою
Вчитись працювати.
Я роздаю вам перфокарти. Ваше завдання: розібрати іменники, як частину мову.
с.р.
Група А -- 4 слова
Група Б -- 3 слова
Група В -- 2 слова.
Перевіряємо. З кожної групи зачитують слова (по 1 іменнику). Наприклад, моря -- «що?» іменник, загальний, неістота, множина.
Які моря омивають нашу Україну?
Чому це місто так називається?
Що ви повторили в цьому місті?
VIII. Фізкультхвилинка.
-- А зараз ми вирушаємо до міста Здоров'я.
Рух -- це є здоров'я наше,
Він підбадьорює всіх нас,
Давайте ж встанем цілим класом,
Фізкультхвилинки прийшов час.
Школярі всі дружно встали,
Фізхвилинку розпочали.
Руки гарно розім'яли,
Як Клички побоксували,
Як Шевченко у футболі
Забиваємо ми голи.
Всі, як Бубка, пострибали
І за парти посідали.
Що потрібно робити, щоб бути здоровим?
IX. Ребус-загадка.
Подорож наша триває. Ми зараз помандруємо до міста Ребусидія.
-- Як ви думаєте, що ми будемо робити в цьому місті?
У місто Ребусидія
Всім варто завітати,
І всі його загадки
Вас прошу відгадати.
Страницы: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13